Dawniej sterowce były podstawą powietrznego transportu. Dzisiaj zostały w pełni zastąpione przez samoloty. To nie oznacza, że obecnie nie można spotkać żadnego porządnego sterowca! Mieszkańcy województwa śląskiego w połowie września będą mieli okazję zobaczyć prawdziwy sterowiec Zeppelin sunący po niebie!
Grupa ZF zwraca uwagę na swoją działalność
Sterowiec, który 11 września rozpocznie swój lot nad województwem śląskim, to akcja promocyjna jednego z największych polskich przedsiębiorstw. ZF za pomocą sterowca będzie promować globalną strategię rozwoju mobilności nowej generacji „Next Generation Mobility. NOW”. Sterowce Zeppelin miały istotny wpływ na powstanie firmy w 1915 roku, stąd perełka dawnego lotnictwa została wybrana nieprzypadkowo.
Dla Grupy ZF lot sterowca nad miejscowościami, gdzie znajdują się liczne fabryki przedsiębiorstwa to świetna, oryginalna działalność marketingowa. A dla mieszkańców takich miast jak Wrocław, Bielsko-Biała, Gliwice, Czechowice-Dziedzice i Częstochowa to ciekawa atrakcja. W końcu nie co dzień mamy okazję podziwiać ogromne sterowce na niebie! Lot Zeppelina zaplanowany w dniach 11-14 września pozwoli widzom wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądał ruch powietrzny na świecie.
Dlaczego sterowce przestały latać?
Historia sterowców sięga aż XVII wieku, kiedy dokonano pierwszych odkryć dających podstawę dla popularnej na początku XX wieku technologii. Słynny Zeppelin LZ1 wystartował w swój pierwszy lot w 1900 roku i zapoczątkował prawdziwą eksplozję popularności sterowców. Niemieckie maszyny do dzisiaj są symbolem sterowców, zyskując największą w historii popularność.
Skoro sterowce były tak popularne, dlaczego zostały wyparte przez samoloty? Głównym powodem były koszty i bezpieczeństwo pasażerów. Kiedy w czasie I Wojny Światowej sterowce stały się częścią wyposażenia wojskowego, na jaw zaczęły wychodzić niedociągnięcia związane z maszynami. Fakt, iż były napędzane wodorem, sprawiał, że każdy ostrzał kończył się wybuchem sterowca.
Do najsłynniejszego wybuchu doszło jednak podczas lotu pasażerskiego. Słynny niemiecki sterowiec Hindenburg z niewiadomych przyczyn doznał wycieku wodoru. To spowodowało wybuch i śmierć kilkudziesięciu pasażerów sterowca. Ta katastrofa spowodowała całkowitą utratę zaufania do sterowców, które zastąpiły bezpieczniejsze i tańsze samoloty.
Dzisiaj sterowce są ciekawą formą reklamy i atrakcja turystyczna. Coraz więcej mówi się również o tym, że w przyszłości sterowce będą działać w… kosmosie. Jeden z pomysłów NASA zakłada, że sterowce świetnie sprawdzą się przy misji na planecie Wenus.