Doczekaliśmy się przełomu w sprawie inwestycji związanej z budową nowego budynku Centrum Kultury w Pszczynie. Przetarg na realizację projektu wygrała warszawska firma BUDIMEX. Wykonawca postawi nową siedzibę Pszczyńskiego Centrum Kultury za 40,5 mln złotych.

Największa inwestycja ostatnich lat

Wiele wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat Pszczyna doczeka się imponującego Centrum Kultury. W tym celu zagospodarowano teren między ulicami Bielską i Bednorza. Przedmiotem inwestycji jest nie tylko nowy budynek Centrum Kultury, ale także wiele innych miejsc użyteczności publicznej. W projekcie uwzględniono zatem Salę Główną z ilością 500 miejsc, Salę kinową, budynek gospodarczy, amfiteatr na górce oraz okoliczne drogi i parkingi.

Biorąc pod uwagę, jak wiele nowych elementów zyska Pszczyńskie Centrum Kultury, nie dziwi nas koszt inwestycji. To właśnie koszty były powodem odłożenia realizacji projektu. Pierwszy przetarg ogłoszono przecież już w listopadzie 2020 roku.

Podpisanie umowy z wykonawcą już 14 września

Kiedy w zeszłym roku ogłoszono przetarg na budowę nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury, zgłosiła się tylko jedna firma, która wyceniła swoje usługi na 48 mln zł. Miasto nie miało tyle pieniędzy na ten cel, więc zmuszone było zrezygnować. Z kolei na początku 2021 roku, tuż po ogłoszeniu kolejnego przetargu, pojawiły się problemy innego rodzaju. Konkurs wygrał wykonawca z Sopotu, który chciał zrealizować projekt za nieco ponad 32 mln zł. Wygraną przetargu podważyło odwołanie złożone przez firmę ze Śląska. Ostatecznie sopocka firma nie chciała czekać na ponowne rozpatrzenie kandydatur i zrezygnowała.

Po licznych perturbacjach wykonawcą projektu została firma z Warszawy. Budimex zaproponował rozsądną ofertę 40,5 mln zł. W porównaniu do oferty za 32 mln ta wydaje się wysoka, ale pamiętajmy, że najtańsze oferty wykonawców nie są wcale najlepsze. Liczy się przecież jakość wykonania, a przy niskiej wycenie firma tnie koszty jak może. Najczęściej na materiałach. W związku z tym najrozsądniejsze jest wybieranie firmy, która złożyła ofertę mieszczącą się między najwyższą i najniższą ofertą innych wykonawców. Budimex idealnie wpisuje się w tę zasadę.

Podpisanie umowy między wykonawcą a samorządem Pszczyny nastąpi 14 września. Warszawski wykonawca jest znany z wielu podobnych realizacji, więc z pewnością jest godny zaufania.