Podczas budowy domu należy pamiętać o wielu aspektach, takich jak między innymi odpowiednio dobrany system rynnowy. Głównym jego zadaniem jest efektywne odprowadzanie wody z dachu budynku. Rynna musi być szczelna i trwała, aby skutecznie spełniła swoją funkcję i dobrze chroniła elewację przed niszczycielskim wpływem wody. Wybierając dane rozwiązanie, należy więc zwrócić uwagę na to, aby poradziło sobie z pogodą panującą w Polsce. Jaki system rynnowy sprawdzi się w naszym klimacie?
Dlaczego wybór rynien, które sprawdzą się w naszym klimacie, jest tak ważny?
Systemy rynnowe to intensywnie użytkowane elementy każdego budynku. Rynny muszą odprowadzać wilgoć, za którą odpowiadają mniej lub bardziej intensywne opady deszczu. Co ważne, muszą poradzić sobie nie tylko z wodą deszczową czy topniejącym śniegiem. Trafiają do nich także wszelkiej maści zanieczyszczenia, które mogą zaburzyć ich działanie. Właśnie dlatego tak istotna jest inwestycja w dobrze zaprojektowany system rynnowy, który w każdej sytuacji zagwarantuje wydajną i skuteczną pracę.
To jednak nie wszystkie zagrożenia, z jakimi mają zmierzyć się rynny. Są one także narażone na skrajne temperatury. Latem padają na nie intensywne promienie słoneczne, a zimą muszą poradzić sobie z ujemnymi temperaturami. Warto pamiętać, że źle działające systemy mogą doprowadzić do zniszczenia elewacji i konieczności jej kosztownej naprawy. Właśnie dlatego, warto zastanowić się nad materiałem ich wykonania.
Jak wybrać system rynnowy odporny na polską pogodę?
Wybierając kruszywa budowlane Bielsko, systemy rynnowe czy inne materiały, warto zwrócić uwagę na ofertę składu budowlanego. A czym kierować się podczas wyboru orynnowania?
Najważniejsze jest przeznaczenie danego rozwiązania, a więc wielkość i wysokość dachu. Nie bez znaczenia jest także stopień jego nachylenia, liczba załamań oraz nietypowych rozwiązań architektonicznych. Dzięki określeniu wielkości powierzchni wymagającej odwodnienia będzie można dobrać rynny oraz rury spustowe o optymalnej średnicy.
Kolejną kwestią jest materiał wykonania systemu. Do wyboru mamy rynny z PCV oraz modele stalowe. Oba rozwiązania mają zalety i odmienne właściwości, o czym napiszemy poniżej. Każdy właściciel domu bierze też pod uwagę walory estetyczne orynnowania. Systemy rynnowe muszą tworzyć harmonijną całość ze stylem budynku, jego bryłą oraz elewacją.
Rynny PCV vs rynny stalowe – które wybrać do swojego domu?
Rynny z PCV charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Tworzywo sztuczne znakomicie radzi sobie z warunkami pogodowymi w Polsce. Jest odporne na korozję oraz odbarwienia. Orynnowaniu z PCV nie szkodzą także ptasie odchody. Wśród jego atutów można także wymienić gładką powierzchnię systemów z PCV, dzięki czemu woda jest sprawnie i szybko odprowadzana. Tworzywo sztuczne jest barwione w masie, co za tym idzie, na powierzchni rynien nie widać zarysowań. Warto dodać, że nie wymagają one zabiegów konserwacyjnych.
Rynny z PCV, jakie ma w swoim asortymencie skład budowlany Bielsko to jedne z najczęściej wybieranych produktów. Modele te łączą w sobie wysoką jakość, niską cenę, funkcjonalność oraz prostotę montażu. Decydując się na tego typu orynnowanie można liczyć na jego dłużą żywotność, szczelność i odporność na uszkodzenia.
Innym również polecanym rozwiązaniem są rynny stalowe. To, co je wyróżnia to solidność i niezawodność. Stanowią one sprawdzony sposób na bezproblemowe odprowadzanie wody. Nie straszne im upały, wysokie temperatury, jak i siarczyste mrozy. One także zdają egzamin w polskich warunkach pogodowych. Stal stosowana do ich produkcji jest odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Jej zaletą jest także to, że nie szkodzą jej takie czynniki jak kwaśne deszcze bądź słona mgła.
Podsumowanie
Wybór konkretnego systemu orynnowania zależy głównie od usytuowania i kształtu domu, jak i przeznaczonego na ten cel budżetu. Nowoczesne rynny PCV oraz modele stalowe doskonale odnajdą się w naszym klimacie. Mają znakomite właściwości, dzięki czemu staną się inwestycją na wiele długich lat.