Narodziny zwierząt przebywających w ogrodach zoologicznych lub pod opieką człowieka zawsze są przyjmowane z ogromnym entuzjazmem. Z ciepłym przyjęciem spotkała się również maleńka żubrzyca, która przyszła na świat w czerwcu tego roku w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na imię dla nowej mieszkanki zagrody.

Wybrano imię dla młodej żubrzycy

Obecna rodzina żubrów, a także poprzednie pokolenia zamieszkujące Pokazową Zagrodę Żubrów nosiły charakterystyczne imiona rozpoczynające się od liter PL. Gospodarze zagrody kontynuują tradycję nadawania żubrom imion zgodnie z tą zasadą. W związku z tym uczestnicy konkursu mieli za zadanie wymyślić dla nowo narodzonej żubrzycy żeńskie imię rozpoczynające się od liter PL.


Wyniki konkursu ogłoszono niedawno. Konkurencja była duża, ponieważ udział w konkursie wzięło aż 316 osób. Zwycięstwo należy jednak do jednej osoby — Amelii. Zwyciężczyni wymyśliła imię Plarysa. Trzeba przyznać, że pasuje idealnie do imion rodziców: Platanki II i Pilsara. Amelia otrzyma atrakcyjną nagrodę i otrzyma certyfikat matki chrzestnej małej żubrzycy, co jest chyba najsłodszą nagrodą, jaką można sobie wyobrazić w tej sytuacji.

Żubry w Polsce

Żubr to największy ssak występujący w Europie. Mimo słusznych rozmiarów jest to bardzo sympatyczne zwierzę, które nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Są to zwierzęta roślinożerne, żyjące w stadach. Samiec żubra może osiągać wagę nawet do 700 kg!


Co ciekawe, żubry dawniej żyły na otwartej przestrzeni. Zwierzęta te postanowiły przenieść się do lasów, kiedy klimat Ziemi zaczął się ocieplać i kiedy otwarte tereny zaczął zajmować człowiek. W wyniku działalności człowieka liczebność żubrów żyjących na wolności nie jest stabilna. Najwięcej osobników żyje w zamkniętych hodowlach, gdzie są bezpieczne. Życie żubra na wolności nie jest łatwe. Zwierzętom jest szczególnie ciężko zimą, kiedy brakuje im pożywienia. W przeciwieństwie do innych zwierząt leśnych żubry przeważnie muszą być dokarmiane przez człowieka, by przeżyć.


W Polsce żubr jest pod ścisłą ochroną. Na kompleksową ochronę tego gatunku na lata 2019-2023 przeznaczono kwotę 34 milionów złotych.