Policja w Pszczynie opublikowała niedawno oświadczenie, które ma na celu ostrzec mieszkańców miasta przed sprytnymi oszustami. Telefoniczne oszustwa wciąż są w modzie. Tym razem przestępcy wykorzystują sposób „na bankowca”.

Uważaj na podejrzane telefony

Przestępstwa odbywające się za pośrednictwem sieci telefonicznej lub internetowej są tak powszechne, że teoretycznie zdążyliśmy do nich przywyknąć. Jak się jednak okazuje, wyobraźnia złodziei nie zna granic, a ludzka czujność czasami bywa uśpiona. Trudno jest przewidzieć wszystkie chwyty przestępców, tym bardziej że co chwila wymyślane są nowe sposoby na wyłudzenia pieniędzy lub danych.


Policjanci regularnie ostrzegają mieszkańców regionu przed działalnością przestępców. W przypadku tego rodzaju przestępstw najskuteczniejszą formą ochrony jest po prostu czujność i świadomość zagrożenia. Tym razem chodzi o wyłudzenia danych metodą „na bankowca”. Co to oznacza? Oszust dzwoni do wybranej osoby i podaje się za pracownika banku. Następnie stara się zdobyć zaufanie rozmówcy i wyłudzić wrażliwe dane, które następnie wykorzysta do wzięcia kredytu. Planowane pożyczki naturalnie będą bardzo wysokie, a kwestia spłaty pozostanie problemem osoby oszukanej.

Kredytu nie da się po prostu cofnąć

Policjanci z Pszczyny zaznaczyli, że jak dotąd nikt nie nabrał się na fałszywych bankierów, jednak próba oszustwa została zgłoszona kilkukrotnie. Warto zatem mieć się na baczności. Pamiętajmy, że żadna instytucja bankowa nie będzie wydzwaniać do klientów z pytaniami o dane. Większość operacji bankowych wymaga stacjonarnej wizyty w banku.


Telefony od osób podających się za urzędników lub pracowników znanych instytucji powinny wzbudzać naszą czujność w momencie, kiedy rozmówca zacznie pytać o dane. Taką rozmowę warto po prostu przerwać.


Warto zaznaczyć, że kredyt wzięty przez kogoś innego na nasze dane trudno jest unieważnić. Potrzebne są twarde dowody, że nasze dane zostały skradzione. W tym wypadku potrzebne jest natychmiastowe działanie. Unieważnienie kredytu jest wtedy jak najbardziej możliwe. Warto jednak oszczędzić sobie stresu i po prostu zachować ostrożność.