Elektrośmieci są problemem o skali porównywalnej do zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Odpady z elektroniki także zalegają na wysypiskach, a ze względu na ilość sprzętu, jaką wyrzucamy, jest to poważna ilość. Drugim istotnym problemem są tak zwane dzikie wysypiska — ludzie nie chcąc płacić za wywóz śmieci, wyrzucają je do lasów.
Inicjatywa firmy Remondis
Pszczyna oraz okoliczne miejscowości zostały wzbogacone o duże czerwone pojemniki, przypominające nieco te na odzież używaną. Specjalnie oznaczone skrzynie są jednak przeznaczone na elektroodpady. Mieszkańcy miejscowości mogą wrzucać do pojemników elektroniczne śmieci o maksymalnej wielkości 60 × 40 × 20 cm. Każdy może pozbyć się zalegających w mieszkaniach elektronicznych odpadów zupełnie bezpłatnie!
Firma Remondis postawiła czerwone pojemniki w 19 lokalizacjach, z czego aż 7 z nich znajduje się w Pszczynie. Pozostałe lokalizacje to między innymi Studzienice, Jankowice i Rudołtowice. Przedsiębiorca zobowiązał się do dbania o pojemniki i ich zawartość. Dzięki temu wokół pojemników na elektrośmieci będzie panował porządek.
Dlaczego śmieci warto segregować?
Firma Remondis zajmuje się segregowaniem i przetwarzaniem śmieci i jest jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw w tej branży. Pojemniki na elektrośmieci bezpłatnie zorganizowane przez firmę to potrzebna inicjatywa, ponieważ obecnie toniemy w śmieciach. Przetwórstwo śmieci i ponowne wykorzystanie pozyskanych surowców to szansa na lepszą przyszłość.
Apelujemy, by nie wyrzucać śmieci do lasu, a także, by je segregować. Ma to korzystny wpływ na planetę i w przyszłości także na nasze portfele. Dzięki temu śmieci z większym prawdopodobieństwem trafią do recyklingu i zostaną ponownie wykorzystane. A im więcej odpadów wykorzystamy ponownie, tym mniejsze będą wysypiska śmieci, które mają dramatyczny wpływ na środowisko, a także zdrowie ludzi i zwierząt.
Dodatkowo zachęcamy do spróbowania, aby ograniczyć produkowanie śmieci w domu, nie tylko tych elektronicznych. Najprostszym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów jest kupowanie mniejszej ilości produktów. Krótko mówiąc, warto zrezygnować z kupowania rzeczy, których się nie potrzebuje, a które są jedynie obciążeniem dla domowego budżetu i dla środowiska.