Zakup węgla na preferencyjnych warunkach to odpowiedź rządu na problemy z cenami i dostępnością węgla w Polsce. Samorządy do programu przystępują dobrowolnie. Decyzję podejmują na podstawie zapotrzebowania mieszkańców na węgiel. Takie zapotrzebowanie jest dość wysokie w Pszczynie, dlatego miasto zdecydowało się na dystrybucję węgla.

Gmina Pszczyna kupi węgiel na preferencyjnych warunkach

O przystąpieniu do rządowego programu zakupu węgla na preferencyjnych warunkach poinformował niedawno burmistrz Pszczyny. To oznacza, że gmina kupi węgiel taniej i mieszkańcy także będą mogli zaopatrzyć się w tańsze paliwo stałe. Zgodnie z zasadami programu właściciele gospodarstw domowych zapłacą za tonę węgla nie więcej niż 2000 zł. To około 1000 zł mniej od ceny rynkowej. Warto przy tym pamiętać, że na zakup tańszego węgla obowiązują limity. Do końca roku można nabyć 1.5 tony węgla i tyle samo w roku 2023. Co więcej, aby tańszy węgiel nabyć, trzeba spełnić określone warunki.

Kto może kupić tańszy węgiel?

Wszystkie osoby, które otrzymały dodatek węglowy lub spełniają warunki programu, mogą zakupić węgiel w niższej cenie. Dla pozostałych najistotniejszym warunkiem kwalifikującym do programu jest wpis w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w którym zadeklarowano, że węgiel jest głównym źródłem ogrzewania. Tak samo, jak w przypadku dodatku węglowego, tańszy węgiel (w sumie 3 tony) przypada na jedno gospodarstwo domowe. Nie może więc być tak, że jedno gospodarstwo domowe otrzyma dwa przydziały węgla.

Preferencyjny zakup węgla jest możliwy po złożeniu wniosku w Urzędzie Gminy. Więcej informacji na temat składania wniosków z pewnością pojawi się na stronie Urzędu Pszczyny.