Dziś niewiele jest osób, które nie słyszały o Szlachetnej Paczce. To ogólnopolska inicjatywa obecna od 2001 roku, polegająca na wspieraniu potrzebujących. Darczyńcy przygotowują paczki wybranym przez siebie rodzinom lub osobom zgłoszonym na specjalną listę. W tym roku w Pszczynie inicjatywa Szlachetnej Paczki także będzie obecna. Wolontariusze opublikowali już bazę rodzin, którym można pomóc.

Jak działa Szlachetna Paczka?

Okres świąt Bożego Narodzenia powszechnie kojarzy się z kupowaniem prezentów bliskim. Obecnie bardzo często nie przywiązujemy już wagi do prezentów, dbając o to, by podarować cokolwiek, bo tak nakazuje tradycja. Tymczasem w wielu polskich domach brakuje pieniędzy nie tylko na prezenty, ale również na organizację samych świąt. To właśnie do najbardziej potrzebujących osób dociera Szlachetna Paczka. Wolontariusze kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem odszukują osoby potrzebujące i tworzą bazę zawierającą historię danego człowieka lub rodziny wraz z listą potrzebnych produktów. Darczyńcy wybierają z bazy Szlachetnej Paczki osoby, którym chcą i są w stanie pomóc.

Największą zaletą Szlachetnej Paczki jest fakt, iż w przygotowaniu prezentów dla potrzebujących mogą brać udział całe rodziny i grupy przyjaciół. To daje możliwość podzielenia się kosztami i przy okazji pozwala zacieśniać więzi przy wspaniałej inicjatywie.

Szlachetna Paczka w Pszczynie

Mieszkańcy Pszczyny także mogą brać udział w Szlachetnej Paczce. W tym roku opublikowano już pierwszą bazę potrzebujących. Są to głównie rodziny, o których można przeczytać na oficjalnej stronie Szlachetnej Paczki. W tej chwili w Pszczynie i okolicach wyłoniono około 50 rodzin. Wolontariusze wciąż poszukują osób lub rodzin w trudnej sytuacji — potrzebujących można zgłaszać za pośrednictwem profilu Szlachetnej Paczki na Facebooku. Można również zgłosić się bezpośrednio do koordynatorki inicjatywy w powiecie — Dragany Pastuszki.