Podobnie jak w poprzednich latach, również podczas tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych wolontariusze zbierali pieniądze na pszczyńskie hospicjum św. Ojca Pio. W tym roku wolontariusze pojawią się także na cmentarzach w Czechowicach-Dziedzicach, co nie zdarzało się wcześniej. Wolontariusze będą zbierać datki 1 i 6 listopada.

Hospicjum św. Ojca Pio z niewystarczającym wsparciem ze strony NFZ

Hospicjum św. Ojca Pio zajmuje się między innymi opieką paliatywną i wspieraniem osób niesamodzielnych. Na terenie kompleksu znajduje się również miejsce na opiekę dzienną dla osób niesamodzielnych. Nie ulega wątpliwości, że pszczyńskie hospicjum działa na wielu płaszczyznach, pomagając ludziom, którzy pozostają osamotnieni w swojej niezaradności lub chorobie. Profesjonalna pomoc stacjonarna i środowiskowa wiąże się z ogromnymi wydatkami, których stale przybywa. Liczba chorych i potrzebujących wzrasta, a pracownicy hospicjum niechętnie odmawiają pomocy. Gdyby nie wsparcie osób z zewnątrz, wiele osób korzystających z pomocy hospicjum zostałoby bez wsparcia. Finanse przekazywane placówce z budżetu NFZ są za małe, by organizacja mogła pomóc wszystkim potrzebującym.

Kwesty z okazji 1 listopada odbyły się w różnych miejscowościach

Z pomocy hospicjum św. Ojca Pio korzysta obecnie 120 osób — mieszkańców powiatu pszczyńskiego. W związku z tym coroczne kwesty organizowane 1 listopada odbywają się w różnych miejscowościach powiatu, między innymi w Pszczynie, Jankowicach, czy Studzienicach. W tym roku po raz pierwszy zbiórkę zorganizowano także w miejscowości Czechowice-Dziedzice. Wolontariusze zbierali datki na cmentarzach od godziny 9:00 do 17:00. Udział w kwestach wzięło łącznie 130 wolontariuszy.