Kilka dni temu zakończono w Pszczynie zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz leczenia małego Florka — chłopca zmagającego się z poważną wadą wzroku. Dzięki mobilizacji szkół, stowarzyszeń, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych udało się zdobyć kilka tysięcy złotych na leczenie chłopca. Zebrano tony nakrętek, które dzięki recyklingowi nie będą zaśmiecały środowiska, co jest dodatkową zaletą akcji. Pszczynianie zbierają nakrętki także na leczenie innych dzieci.

Zbieranie nakrętek, o co chodzi?

Serducha na nakrętki stoją obecnie w większości polskich miast. Niektórzy zastanawiają się, jaki pozytywny wpływ na czyjeś leczenie może mieć góra plastikowych nakrętek. Bądź co bądź, są to przecież odpady. Sęk w tym, że z przemysłowego punktu widzenia są to bardzo cenne odpady. Twardy plastik użyty do produkcji nakrętek jako jeden z nielicznych nadaje się do recyklingu. W związku z tym wiele firm przetwórczych chętnie płaci za dostawy takich nakrętek. Średnio za kilogram nakrętek otrzymamy około 70 groszy.  To niewielkie pieniądze, ale w momencie, gdy w akcję zbierania włącza się całe miasto, mówimy o tysiącach złotych. Co więcej, dzięki takim akcjom korki nie będą zalegały na wysypiskach, czy też na nielegalnych wysypiskach. To ogromne znaczenie dla środowiska.

Czy opłaca się zbierać nakrętki?

Zbieranie plastikowych nakrętek w celach zarobkowych nie będzie dobrym pomysłem na biznes. Potrzeba setek nakrętek, by uzbierać chociaż kilogram, a w tonie mieści się około 500 tys. nakrętek. Zdecydowanie nie jest to zadanie dla jednej osoby. Mimo to zbieranie nakrętek jak najbardziej ma sens. Po pierwsze przyczyniamy się w ten sposób do ochrony środowiska, a po drugie wspieramy różnego rodzaju akcje charytatywne. Nie każdy ma pieniądze, by móc zasilać charytatywne zbiórki, natomiast każdy ma możliwość przynieść do specjalnego pojemnika sporą ilość nakrętek.

Skupem plastikowych nakrętek zajmują się punkty skupu surowców wtórnych. Stamtąd nakrętki trafiają do firm zajmujących się ich konkretnym wykorzystywaniem w procesie tworzenia nowych produktów.