Na ten moment wiele osób czekało. Od niedawna można już składać wnioski o tak zwany dodatek węglowy, czyli rządowe wsparcie w wysokości 3000 zł na zakup węgla. Niektórzy próbowali składać wnioski już wcześniej, ale dopiero teraz jest to możliwe. Poniżej przedstawiamy szczegóły ubiegania się o dofinansowanie zakupu węgla.

3000 zł na węgiel dla gospodarstw domowych

Szansę na uzyskanie 3000 zł wsparcia mają gospodarstwa domowe, których podstawowym źródłem ciepła jest paliwo stałe w postaci węgla kamiennego (co najmniej w 85%). Jeśli zaś chodzi o sposób spalania węgla, nie ma to większego znaczenia. Może to być piec kaflowy, koza, kominek lub kocioł na paliwo stałe. Ważne natomiast, by swój dom zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przeciwnym razie wniosek o dotację zostanie odrzucony.

3000 zł dofinansowania przyznaje się niezależnie od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Ważne jednak, by wniosek złożyła tylko jedna osoba z domu. Próby uzyskania wsparcia z dwóch wniosków spełzną na niczym, gdyż urzędnicy zaakceptują tylko jeden wniosek, czyli ten, który złożono wcześniej. O dofinansowanie zakupu węgla może ubiegać się każdy, kto spełnia powyższe kryteria. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Do kiedy można składać wniosek na dotację zakupu węgla?

Wnioski o dofinansowanie zakupu węgla będą przyjmowane do 30 listopada. Taki wniosek najlepiej jest złożyć bezpośrednio w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczynie. Osoby, które posługują się podpisem elektronicznym lub mają profil zaufany, mogą również złożyć wniosek przez internet. Wzory podań o dotację dostępne są nie tylko w Ośrodku Pomocy Społecznej, ale również w Urzędzie Miasta w Pszczynie.