Nie jest tajemnicą, że jakość powietrza w Pszczynie jest fatalna. Sytuacja jest na tyle poważna, że mieszkańcy miasta otrzymują specjalne alerty RCB informujące o wysokim stężeniu niebezpiecznych pyłów w powietrzu. Tak było również kilka dni temu. Tymczasem pszczyńskie szkoły wysłały dzieci na zajęcia wuefu na terenie odkrytego lodowiska.

Norma przekroczona o ponad 1300%!

13 grudnia bieżącego roku odnotowano zatrważająco wysokie stężenie pyłów PM2,5. Normę przekroczono o 1384%. W związku z tak tragiczną jakością powietrza, zmierzoną przy pszczyńskim Rynku, wysłano do mieszkańców alert RCB. Komunikat zalecał, by tego dnia zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu.

Tymczasem miejskie szkoły zupełnie zignorowały fakt złej jakości powietrza. Dzieci zabrano na miejskie lodowisko w ramach lekcji wuefu. A przecież nikomu nie zależy na tym, by zdrowie dzieci było zagrożone. Można więc przypuszczać, że ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy z realności zagrożenia. Ostatecznie nie widzimy pyłów, które wdychamy.

Wina kapitalizmu, czy międzynarodowy spisek?

Niektórzy ludzie uważają, że alarmujące informacje dotyczące złej jakości powietrza to międzynarodowy spisek, który ma uderzyć w polską gospodarkę. Podobnych teorii spiskowych jest mnóstwo i trudno się ludziom dziwić, że je wymyślają. Bo przecież tyle lat żyliśmy ze świadomością, że wszystko jest w porządku. Tymczasem nagle media i samorządy nakazują zmieniać nam sposób funkcjonowania.

Niestety, brak wiedzy to duża przeszkoda w walce z zanieczyszczeniem powietrza i zanieczyszczeniem środowiska ogólnie. Faktem jest, że Ziemia została przez człowieka zniszczona do tego stopnia, że nasze życie tutaj jest poważnie zagrożone. Mimo to władze wciąż stosują środki nieprzynoszące efektów. Wszystko przez to, że przedsiębiorstwa i gigantyczne koncerny odpowiedzialne za aż 70% zniszczeń na Ziemi nadal chcą zarabiać. Można więc powiedzieć, że zanieczyszczone powietrze i utrata zasobów ziemskich to wina kapitalizmu i tego, że niektórzy ludzie chcą się bogacić nawet za cenę życia nas wszystkich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekologii, zajrzyj na stronę: https://www.wokolnatury.pl/.