Za kilka dni w sieci odbędzie się specjalny, bezpłatny webinar zorganizowany dla mieszkańców Pszczyny. Celem spotkania online jest zwiększanie świadomości ludzi w związku ze szkodliwością zanieczyszczenia powietrza. Pszczyna jako miasto super zanieczyszczone ma dużą motywację, by ze smogiem walczyć.

Smog skraca nasze życie i to nie jest mit

Mówiąc w dużym uproszczeniu: smog to różnego rodzaju zanieczyszczenia w postaci pyłu. Zanieczyszczenia te są tak małe, że bez trudu przedostają się do naszych płuc, skąd nie znikają nigdy. Z czasem ilość pyłów w płucach jest tak duża, że powoduje trudności z oddychaniem i wpływa na rozwój chorób płuc, które rocznie zabijają najwięcej Polaków. Tak, najwięcej osób w Polsce umiera na raka płuc. Nawiasem mówiąc, palacze powinni poważnie zastanowić się nad rzuceniem papierosów.

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu są również rakotwórcze i mogą negatywnie wpływać na rozwój płodów. Z kolei do najpowszechniejszych skutków smogu należą różnego rodzaju alergie, astma, obniżenie odporności i problemy z układem krążenia. Przyznajcie sami, że jest tego naprawdę mnóstwo!

Pszczyna najgorszym miastem do życia?

Pszczyna niestety wygrywa w rankingach związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Znane są również hasła mówiące, że Pszczyna jest najgorszym miastem do życia, pod względem jakości powietrza. Niestety, położenie miasta jest niekorzystne. Wpływ na jakość powietrza mają również obecne w mieście i dookoła niego przedsiębiorstwa. Wisienką na torcie z zanieczyszczeń są gospodarstwa domowe i samochody.

Miasto od lat stara się zrzucić z siebie ten niechlubny tytuł i poprawić jakość powietrza. W związku z tym organizuje rozmaite akcje i zachęca ludzi do wykorzystywania ekologicznych źródeł energii i ciepła. To niestety nie zmieni podejścia wielkich fabryk. Co zatem można zrobić? Świadomość ludzi w zakresie smogu może doprowadzić do buntu przeciwko koncernom. Z kolei nacisk ze strony społeczeństwa zmusi je do poszukiwania ekologicznych alternatyw. Tym sposobem najwięksi truciciele miasta będą mieć aktywny wpływ na poprawę jakości powietrza w regionie.