W Pszczynie pod koniec lipca pojawiło się kolejne charakterystyczne serce na plastikowe nakrętki. Tego rodzaju pojemniki stoją w różnych miastach w Polsce. Do środka wrzucane są nakrętki po napojach. Zastanawialiście się kiedyś, co daje zbieranie nakrętek i w jaki sposób pomaga to potrzebującym?

Serce na nakrętki przy osiedlu Daszyńskiego

Dokładnie przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 4 na Osiedlu Daszyńskiego stoi czerwony pojemnik w kształcie serca. Każdy może wrzucać do niego plastikowe nakrętki po wodzie, sokach, czy mleku. W ten sposób zupełnie bez żadnego wysiłku możemy pomagać potrzebującym.

Do pojemnika należy wrzucać nakrętki oznaczone symbolem HDPE. To wartościowy plastik, który jest stosunkowo prosty w przetwarzaniu i przede wszystkim stanowi doskonały surowiec do ponownego wykorzystania.

Co daje zbieranie nakrętek?

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zbieranie nikomu niepotrzebnych nakrętek może sfinansować komuś wózek inwalidzki lub inny niezbędny, okropnie drogi sprzęt? To proste. Podczas gdy mnóstwo dzieci i dorosłych oddaje swoje nakrętki zupełnie za darmo, firma przetwarzająca plastik nie musi podejmować żadnego działania, by taki plastik zdobyć. Zatem, zamiast płacić firmom za dostarczanie plastiku, zakład przetwórczy przekazuje te pieniądze darczyńcom. W tych transakcjach przeważnie pośredniczą fundacje, które najczęściej organizują zbiórki nakrętek.

Jako że ludzie chętnie angażują się tę prostą inicjatywę, nakrętek zbiera się dużo. W związku z tym ostatecznie można również uzbierać pieniądze potrzebne na zakup drogich sprzętów czy rehabilitację.

Warto przy okazji wspomnieć, że zbieranie nakrętek to znakomita inicjatywa ekologiczna. Produkty bez nakrętek zajmują znacznie mniej miejsca w sortowni śmieci i zdecydowanie łatwiej jest je sprasować. Dzięki zbieraczom nakrętek, dobre, twarde tworzywo nie marnuje się i nie zalega na wysypiskach.

Mimo że plastik jest obecnie najbardziej szkodliwym odpadem na Ziemi, nie jesteśmy w stanie zatrzymać jego produkcji. W związku z tym postarajmy się maksymalnie wykorzystać możliwości przetwórstwa, przy okazji pomagając innym.