Twórczość lokalnych artystów z Pszczyny zyska nową, oryginalną formę ekspozycji. Powiat Pszczyński wprowadza innowacyjny projekt, mający na celu promocję miejscowych artystów, podkreślając, że sztuka może być prezentowana w każdym zakątku miasta.

Projekt noszący nazwę „Pranie pachnące sztuką” zakłada prezentację dzieł pszczyńskich twórców w nieoczekiwanych miejscach i nietypowej formie. Każda wystawa, choć umieszczona w różnych przestrzeniach, będzie miała swój unikalny charakter. Obrazy będą wydrukowane na białych płótnach i zawieszone jak pranie na sznurze – mówi Kinga Pławecka-Bratek, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej. Wśród miejsc, które przyjęły zaproszenie do udziału w projekcie, znalazły się ogród starostwa, skansen w Pszczynie oraz osiedle Śródmieście.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla entuzjazm miejskich artystów wobec tego pomysłu. Akcentuje także znaczenie promocji lokalnych twórców oraz wykorzystywania nietradycyjnych przestrzeni do działań kulturalnych. Wcześniejszy projekt o nazwie „Przesiądź się na kulturę” również dobrze spełnił te cele.

Projekt „Pranie pachnące sztuką” zostanie zaprezentowany w trzech różnych lokalizacjach. Ogród pszczyńskiego starostwa stanie się miejscem ekspozycji ilustracji zegarów autorstwa Zofii Siwy, inspirowanych pracami znanego zegarmistrza z Pszczyny, Stanisława Lisa. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 lipca o godzinie 16:00. Autorka obecna będzie na miejscu, opowiadając o swoim procesie twórczym. Izabela Lis, córka znanego zegarmistrza, przybliży postać swojego ojca i jego dorobek artystyczny. Wejście na teren wystawy znajdować się będzie od strony ronda u zbiegu ulic Kościuszki, 3 Maja i Zamenhofa. Wystawa dostępna będzie przez całe wakacje, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.