Być może nie wszyscy z Was wiedzą, że w Pszczynie każdego roku odbywa się tak zwany Piknik Krynoliny. To niezwykłe wydarzenie, które przyciąga miłośników przebieranek. Mieszkańcy miasta z tej okazji przebrali się w stroje z XIX wieku! Piknik zorganizowano już po raz dziesiąty i przyznamy szczerze, wyglądał on niesamowicie!

Epokowe stroje jak ze snu

Minione epoki są dla ludzi współczesnych szczególnie fascynujące. W końcu moda obecnie wygląda zupełnie inaczej, niż kilkadziesiąt lat temu. Szczególnym uznaniem cieszą się stroje z XIX wieku, kiedy to panowała moda na bogate suknie z krynoliny. Chyba żadna kobieta nie potrafi przejść obojętnie obok możliwości paradowania w przepięknej sukni, a w obecnych czasach okazji do tego mamy niewiele. Podobnie rzecz ma się ze strojami dla panów. W XIX wieku każdy mężczyzna wyglądał jak spod igły — elegancko i dostojnie. Piękne to były czasy, ale dzisiaj takie stroje byłyby co najmniej niepraktyczne. Wyobrażacie sobie na przykład prowadzić auto w obszernej, krynolinowej sukni? No właśnie. Pozostają nam więc kostiumowe filmy i przedstawienia, a także niesamowite Pikniki Krynoliny w Pszczynie!

XIX wiek w Parku Zamkowym w Pszczynie

W tę sobotę po raz X pasjonaci zgromadzili się w Parku Zamkowym w Pszczynie, by zaprezentować mieszkańcom wyjątkowy pokaz strojów z lat 1850-1865. Pokaz istotnie ma postać pikniku. Przyodziani w przepiękne stroje ludzie, przynieśli ze sobą piknikowe gadżety stylizowane na tamte lata. Dzięki temu mogliśmy podziwiać przepiękne damy, słodkie dzieci w strojach z epoki i eleganckich dżentelmenów. Niektórzy przybyli również z psami, które w XIX wieku także przecież towarzyszyły rodzinnym piknikom. W Parku Zamkowym pojawiło się kilkadziesiąt przebranych osób. Wisienką na torcie była wspaniała, słoneczna pogoda, która podkreślała piękno wydarzenia. Jeśli w tym roku przegapiliście Piknik Krynoliny, w przyszłym musicie nadrobić tę stratę!