Wojna w Ukrainie trwa już ponad 3 tygodnie, a przed brutalną i nieludzką agresją rosyjskich wojsk do Polski uciekło już ponad 2 miliony osób. Do Pszczyny przybyło około 1000 Ukraińców i większość przebywa obecnie w domach prywatnych. Osoby, które udzieliły uchodźcom schronienia, mogą ubiegać się o specjalne świadczenie od rządu.

Pszczynianie pomagają Ukraińcom urządzić się w nowej rzeczywistości

Mieszkańcy Pszczyny od początku ataku Rosji na Ukrainę zmobilizowali siły do pomocy. Wraz ze zbiórkami produktów niezbędnych do przetrwania, pszczynianie zorganizowali również kwatery, w których uciekające przed wojną osoby mogłyby się zatrzymać. Obecnie około 350 osób przebywa w ośrodku, a około 600 przebywa w domach prywatnych.

Poruszeni losem rodzin, które straciły wszystko, często włącznie z bliskimi, Polacy chętnie przyjmują Ukraińców do swoich domów. Niemal każdy stara się pomóc uchodźcom odnaleźć się w nowej, smutnej rzeczywistości. W ciągu kilku godzin najdalej dni, ci ludzie stracili wszystko, na co pracowali całe życie. Trudno to sobie wyobrazić i trudno przyjąć to bez łez rozpaczy i bezsilności.

Świadczenia dla Ukraińców i osób, które zaopiekowały się uchodźcami

Pomoc rządowa nie jest wielka, ale jak to mówią, zawsze coś. Tym sposobem Ukraińcy, którzy wyrobią sobie w Urzędzie Miasta pesel, otrzymają po 300 zł na osobę. Z kolei właściciele domów i mieszkań goszczący uchodźców, mogą zgłosić się o wypłatę specjalnego świadczenia.

Sprawa jest dość skomplikowana. Po pierwsze państwo wypłaca pieniądze maksymalnie za 60 dni gościny, w wysokości 40 zł na osobę. Co najważniejsze, wniosek należy zgłosić w dniu, kiedy gościna się zakończy, lub uchodźcy zaczną płacić za najem. Wypłaty są bowiem przyznawane za okres od dnia przyjęcia uchodźców do dnia złożenia wniosku.

Wiadomo, że nie chodzi o to, by na tym zarabiać, ale wsparcie finansowe w tak trudnych czasach jest bardzo ważne. Polacy mogą nie być w stanie zarobić na wyżywienie wszystkich osób przyjętych pod dach, zwłaszcza że wszystkie koszta utrzymania domu i rodziny potężnie wzrosły.