Sterylizacja i kastracja zwierząt domowych to najlepszy sposób na walkę z bezdomnością kotów i psów. Aby zachęcić właścicieli czworonogów do sterylizacji pupili, wprowadzono bezpłatne zabiegi kastracji lub, tak jak to ma miejsce w Pszczynie, dofinansowania zabiegów. Lista miejsc na bezpłatny zabieg jest ograniczona. Wnioski w Pszczynie można składać do końca listopada.

Bezpłatne zabiegi kastracji w Pszczynie

Dofinansowanie w wysokości 100 zł mogą otrzymać właściciele psów i kotów w Pszczynie. To część programu walki z bezdomnością zwierząt domowych. Osoby zainteresowane dotacją powinny najpierw wykonać zabieg kastracji lub sterylizacji zwierzęcia, a następnie złożyć w urzędzie wniosek o dofinansowanie. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wykonania zabiegu, wydane przez lekarza weterynarii. Warto również pamiętać o dodatkowym aspekcie, a mianowicie — konieczności zaczipowania zwierzęcia. Bez tego nie otrzymamy dofinansowania. Czip pozwala na sprawdzenie, do kogo należy zwierzak, co ułatwia jego odnalezienie w przypadku zaginięcia.

Po co kastrować zwierzęta domowe?

Właściciele zwierząt nie zawsze rozumieją, że dodatkowa partia szczeniąt czy kociąt to duży problem. Schroniska, fundacje i prywatne przytuliska są przepełnione, a mimo to wiele zwierząt wciąż umiera na ulicach, prowadząc swój krótki żywot w cierpieniu. Zwierzęta domowe, jak sama nazwa wskazuje, nie są stworzone do życia na ulicy. Potrzebują opieki człowieka. Kastracja i sterylizacja pozwala na kontrolę populacji psów i kotów. Mówi się również, że wykastrowane bądź wysterylizowane zwierzę nie zachoruje na nowotwór dróg rodnych, a suczki będą bezpieczne od groźnego ropomacicza. Zdecydowanie warto więc zdecydować się na zabieg — z dofinansowaniem lub bez!