W propozycjach realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 pojawił się projekt rewitalizacji ogrodu przy szpitalu w Pszczynie. Piękny teren przy szpitalnym budynku według projektu miałby zamienić się w miejsce terapeutyczne. Mieszkańcy Pszczyny zastanawiają się przy okazji, kiedy nastąpi remont szpitala.

Ogród polisensoryczny i miejsce terapeutyczne w przyszpitalnym ogrodzie

W pomysłach na realizacje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 pojawiły się dwa pomysły związane z ogrodem przy szpitalu w Pszczynie. Pierwszy z nich to ogólnogminny projekt zakładający przeorganizowanie ogrodu na miejsce polisensoryczne. Co to dokładnie oznacza? Ogród zostałby przystosowany do celów terapeutycznych dla osób z dysfunkcjami ruchowymi. Projekt zakłada terapię światłem, dotykiem i kolorami. Opis uwzględnia przede wszystkim ekologiczne rozwiązania — teren byłby zasilany panelami fotowoltaicznymi, a większość atrakcji tworzyłyby rośliny.

Ekologiczne rozwiązania zakłada też drugi z projektów, związany z terapią osób chorych somatycznie. Zagospodarowana przestrzeń miałaby działać pobudzająco na pacjentów z różnymi schorzeniami, relaksować i poprawiać nastrój. Ogród terapeutyczny byłby idealnym miejscem dla pacjentów w podeszłym wieku oraz osób z niepełnosprawnościami. Przyjemna okolica pozwoliłaby trenować umysł, a przy wspomagałaby proces leczenia i rehabilitacji.

Trzeba przyznać, że oba pomysły są ciekawe. Pozostaje tylko kwestia personelu szpitalnego i samego szpitala. Czy pracownicy będą w stanie włączyć do swoich obowiązków opiekę nad pacjentami w ogrodzie terapeutycznym? Trudno powiedzieć.

Mieszkańcy Pszczyny pytają, kiedy remont szpitala

W opiniach pacjentów pszczyńskiego szpitala, a także osób, które próbowały uzyskać pomoc w miejskiej placówce, powtarza się problem z brakiem miejsc w szpitalnych oddziałach. Ludziom bardzo często odmawia się pomocy, niejako zmuszając do poszukiwania ratunku poza miastem.

Nie ulega wątpliwości, że szpital w Pszczynie potrzebuje powiewu świeżości, ale podobną rzeczywistość dzielą szpitale w całej Polsce. Z kolei decyzję o realizacji wspomnianych wyżej projektów podejmą ludzie.