Szczepionki nadal dzielą Polaków, a rządy i samorządy miejskie, a także osoby prywatne, nie ustają w zachęcaniu społeczeństwa do przyjęcia pełnej dawki szczepienia przeciwko Covid-19. Dodatkowe przywileje, loteria, nagrody i możliwość zaszczepienia się bez rejestracji to tylko niektóre z zaplanowanych korzyści i udogodnień. Jak się okazuje, nagrodę może otrzymać również samorząd miasta Pszczyna.

Gmina na Medal i szansa na 100 000 zł nagrody

Pszczyna znajduje się w gronie 65 gmin z województwa śląskiego, które mają najwyższy wskaźnik szczepień w Polsce. Dzięki temu miejscowości znajdują się w gronie 500 miejscowości z najwyższym wynikiem. To właśnie gminy z tej puli mają szansę na korzystną nagrodę w wysokości 100 000 zł.

Akcje plenerowych szczepień przyniosły skutek?

Jedną z największych form zachęty są plenerowe szczepienia. Mobilne punkty szczepień stają w pobliżu eventów, zawodów sportowych, a nawet przy parafiach. Dzięki temu ludzie mogą się zaszczepić przy okazji uczestniczenia w zupełnie innym wydarzeniu. Szczepienie plenerowe nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku — nie trzeba się rejestrować ani dojeżdżać do wybranej przychodni czy szpitala. W ten sposób ludzie mogą zaoszczędzić czas, a miasto podnieść swoje wyniki.


W internecie wciąż trwają dyskusje nad słusznością konkursów i losowań, które sprowadzają ludzi do roli statystyk. W obecnej sytuacji większość ludzi czuje się przytłoczona, gdyż nie ma możliwości wyboru. Z jednej strony mamy groźnego wirusa, a z drugiej szczepionki, które pojawiły się bardzo szybko i w atmosferze skandalu (przypadki zakrzepicy).

Nie sposób zignorować roli mediów, które z koronawirusa zrobiły sobie główny temat. Każda plotka i niepotwierdzona informacja od razu stawała się newsem numer jeden. Trudno winić ludzi za niepewność i zwyczajny strach. Może gdyby informacje płynące do nas z mediów bardziej opierały się na sprawdzonych informacjach, a mniej na sensacji, dzisiaj nie byłoby takiego rozłamu. Być może loterie i dodatkowe przywileje również nie byłyby wtedy potrzebne.