Samorząd Pszczyny chce ubiegać się o wpisanie zabytkowych części miasta na listę parków kulturowych. Byłby to 41 Park w kraju. Zanim jednak do tego dojdzie, mieszkańcy Pszczyny mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych. Jak przekonują pomysłodawcy, ta zmiana przyniesie miastu wiele korzyści.

Park kulturowy — o co chodzi?

Parkiem kulturowym może stać się miejscowość, na której znajdują się elementy dziedzictwa kulturowego regionu. Mogą to być zabytkowe budynki lub zielone parki ze starymi drzewami. W dużym skrócie chodzi o okolice wyjątkowe, a zarazem będące pamiątką po dawnych dziejach regionu.

Jeśli dane miasto znajdzie się na liście parków kulturowych, może liczyć na sporo korzyści płynących z tego tytułu. Przede wszystkim oznacza to dodatkowe finanse na ochronę zabytków i przepisy standaryzujące wygląd terenów objętych tytułem. To także swego rodzaju sposób na promocję miasta. Jak przekonuje burmistrz Pszczyny, dzięki temu przedsięwzięciu poprawi się estetyka miasta, które stanie się również bardziej zachęcające dla turystów i przedsiębiorców.

Urzędnicy przekonują, że mieszkańcy Pszczyny odczują wyłącznie pozytywne skutki zmian związanych z mianem parku kulturowego.

Konsultacje społeczne potrwają do marca

Parkiem kulturowym nie stanie się całe miasto, a jego wyjątkowe części. Władze Pszczyny zaproponowały Stare Miasto z Rynkiem, a także obszar należący do Parku Zamkowego. Miano parku kulturowego zyskają również Park Zwierzyniec oraz Park Dworcowy.

Mieszkańcy Pszczyny mają czas do 11 marca tego roku, by wziąć udział w ankiecie związanej z pomysłem. W przygotowanej liście pytań będzie również miejsce do wyrażenia swoich opinii i sugestii związanych z projektem.

Miasto zakończyło już pierwsze rozmowy i spotkania. Wszystko jest na dobrej drodze, jednak kluczowe okażą się konsultacje społeczne. W związku z tym zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie, którą można wypełnić online lub papierowo w placówkach Urzędu Miasta i Biurze Informacji Turystycznej. Egzemplarze udostępnia również Zagroda Żubrów i Muzeum Prasy Śląskiej.