Pomysłów na biznes jest wiele, jednak nie każdy pomysł musi być uczciwy. Wielu Polaków wybiera mniej transparentną drogę, dzięki czemu policji nigdy nie zabraknie pracy. Tym razem mamy do czynienia z biznesmenami z Pszczyny, którzy wymyślili dość oryginalny sposób na wyłudzenie sporych pieniędzy z podatku VAT.

Trumny tam i z powrotem

Producenci trumien także nie muszą się martwić o pracę. Jak się jednak okazało, istnieje sposób, by w prosty sposób zarobić więcej pieniędzy. Polscy przedsiębiorcy z Pszczyny postanowili, że będą jeździć z gotowymi trumnami do Czech, a następnie będą przywozić te same trumny z powrotem do kraju. Pomyślicie pewnie, jaki można czerpać z tego zysk. Wystarczy, że w drodze powrotnej trumny nie będą transportowane jako gotowy produkt, ale jako części do tworzenia trumien.

Dzięki temu przedsiębiorcy mogli odpisać sobie od podatku pewne wydatki, których nie ponieśli. Określani mianem grupy przestępczej mężczyźni chcieli wyłudzić w sumie około 600 tysięcy złotych.

Czujny Urząd Skarbowy

Oszuści pokonywali polsko-czeską granicę wielokrotnie. Ich błąd polegał na tym, że korzystali z tego samego ładunku, co po pewnym czasie zaczęło budzić podejrzenia urzędników. Sprawą zajęli się śledczy, którzy mają obecnie dowody w postaci zdjęć. Fotografie potwierdzają, że ładunki z Polski i z Czech to w rzeczywistości jeden i ten sam zestaw trumien.

Urząd Skarbowy wstrzymał wypłatę zwrotu podatku, dzięki czemu Skarb Państwa nie stracił 630 tysięcy złotych. Trzeba jednak przyznać, że oszustom prawie się udało! Członkowie grupy przestępczej chyba nie spodziewali się, że istotnie wpadną w ręce policji. Śledczy zabezpieczyli w domach oszustów szereg poszlak i dowodów, między innymi dokumentów. Winę potwierdziły również przesłuchania świadków.

Trumienny biznes zakończył się groźbą kary do 10 lat więzienia dla wszystkich oskarżonych. Mężczyźni otrzymali oficjalny dozór, zakaz kontaktowania się między sobą oraz zakaz opuszczania kraju. Zabezpieczono również ich majątki, które w sumie nie przekraczają 85 tysięcy złotych wartości.