Za nami Wszystkich Świętych: czas w roku, kiedy Polacy tłumami przybywają na lokalne cmentarze uczcić pamięć swoich bliskich. Święto jest związane nie tylko ze spotkaniami przy rodzinnych grobach, ale również wzmożonym ruchem na miejskich drogach. Burmistrz miasta Pszczyna i straż miejska postanowili przypomnieć mieszkańcom o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo.

Dla każdego po odblasku

Okolice 1 listopada to idealny czas na akcje drogowe. Na ulicach jest mnóstwo kierowców i pieszych. Tym razem akcja uświadamiająca dotyczyła pieszych. Wiele mówi się o tragicznych wypadkach na pasach i chociaż prawo nie jest po stronie kierowcy, to prawdziwe konsekwencje wypadku zawsze ponosi pieszy. Utrata zdrowia lub życia to strata, z którą nie mogą równać się żadne przepisy. Dlatego powinniśmy na siebie uważać.

Burmistrz Pszczyny wraz z pracownikami straży miejskiej zorganizował odblaskową akcję, by zachęcić pieszych do zachowania większej ostrożności na drodze. Burmistrz rozdawał ludziom odblaski przy przejściu dla pieszych na osiedlu Piastów. Strażnicy miejscy pracowali z kolei cały weekend, rozdając odblaski przy cmentarzach.

Mieszkańcy Pszczyny zadowoleni z pomysłu

Mieszkańcy miasta zmierzający na groby bliskich od razu pojęli, o co chodzi. Odblaski chętnie przyjmowano, a wieczorami miasto pełne było ubranych w nie ludzi. Mieszkańcy Pszczyny doskonale zdają sobie sprawę, jak niebezpiecznie jest na drogach, zwłaszcza w święta, stąd nikt nie protestował przed ubraniem świecącej opaski.

O akcji pozytywnie wypowiadają się także internauci. W komentarzach na stronie Pless.pl widać, jak bardzo inicjatywa przypadła wszystkim do gustu. Odblaskowe opaski zakładają nie tylko dzieci, ale również dorośli, w tym osoby starsze. To ważne, by właśnie taki przykład dawać najmłodszym.

Mamy nadzieję, że akcje tego typu przyjmą się również w innych regionach Polski. Przed nami święta Bożego Narodzenia, czas szalonych zakupów i zjazdów rodzinnych. Warto mieć przy sobie dyskretny odblask i być widocznym.