PKP PLK poinformowało mieszkańców Śląska o planowanych remontach szlaków kolejowych i modernizacjach miejskich peronów. Wkrótce rozpocznie się również remont peronu w Pszczynie. Zapowiadają się duże zmiany i usprawnienia, ale ludzie podchodzą do planów sceptycznie.

Będzie szybciej i wygodniej

Szlaki kolejowe na Śląsku wkrótce przywitają nowoczesność. Zgodnie z zapowiedziami PLK zaplanowano już modernizacje i ogłoszono przetargi na remonty torów, trakcji i peronów. Pszczyna jest jednym z miast objętych inwestycją, między innymi obok Goczałkowic i Kobiór.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i przede wszystkim dzięki modernizacji torowisk pociągi będą mogły rozpędzić się do 160 km/h. Podróżowanie między miastami, a także do granicy Polski z Czechami stanie się szybsze i wygodniejsze. Systemy do monitorowania ruchem sprawią, że podróżowanie będzie również bezpieczniejsze.

Modernizacje polskich szlaków kolejowych to konieczność, ale i przedsięwzięcie, które niejednokrotnie trwa latami i w tym czasie dezorganizuje ruch. Finalnie ma to jednak odmienić oblicze transportu kolejowego, który jest uważany za najbardziej ekologiczny. Wygodna kolej ma zachęcić ludzi do zamiany aut i autobusów na transport przyjaźniejszy środowisku. Czy tak będzie w istocie? Nie wiadomo.

Mieszkańcy Pszczyny komentują

Planowana modernizacja peronu w Pszczynie nie budzi takiego entuzjazmu wśród mieszkańców miasta. Warto wspomnieć, że PLK nie podało dokładnych szczegółów planowej modernizacji. Nie wiemy więc, jak dokładnie zmienią się perony. Wiadomo jedynie, że będą lepiej przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Jedni z komentujących w sieci internautów zauważyli, że podobne modernizacje niedawno były. Inni wskazują na niedociągnięcia w projektach, których efektem są na przykład niepraktyczne poczekalnie w Lipniku.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że nadchodząca inwestycja naprawdę będzie trafiona i znacząca dla komfortu podróżujących. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na efekt!