Kiedy szpital w Pszczynie opublikował zasady odwiedzin chorych, w mieście zawrzało. Nie wszystkim podobają się surowe zasady odwiedzin, które uważają za niezgodne z prawem. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest w innych szpitalach i czy szpital w Pszczynie faktycznie stosuje wyjątkową ostrożność.

Odwiedziny tylko dla jednej, zaszczepionej osoby

Szpitale to miejsce idealne do rozwoju wirusów i bakterii, dlatego tak ważne jest, by przychodzący w odwiedziny byli zdrowi i stosowali się do zaleceń sanitarnych szpitala. Tak było jeszcze przed pandemią koronawirusa. Kiedy na świecie wybuchła pandemia, szpitale w ogóle zamknięto dla odwiedzających. Po roku od wybuchu pandemii zdecydowano się ponownie udostępnić szpitalne sale odwiedzającym, ze względu na korzystny wpływ odwiedzin na samopoczucie pacjentów. To wbrew pozorom ważny czynnik w procesie zdrowienia.

Zasady odwiedzin w pszczyńskim szpitalu są jednak uważane za wyjątkowo ostre. Nie dość, że chorego może odwiedzić tylko 1 osoba, to wizyta powinna trwać od 15 do 30 minut. Odwiedzający musi być ponadto zaszczepiony lub należeć do grona ozdrowieńców. Warto również wspomnieć, że odwiedziny umożliwia również wykonanie testu na Covid-19, który niestety jest płatny. Chorych można odwiedzać tylko między 14:00 a 17:00.

Oprócz powyższych zasad obowiązuje także wypełnienie specjalnej ankiety, dezynfekcja rąk oraz zasłanianie ust i nosa maseczką. Personel szpitala utrzymuje, że kieruje się dobrem pacjentów, szanując jednocześnie ich prawo do odwiedzin.

Mieszkańcy Pszczyny oburzeni stanowiskiem szpitala

Ludziom nie podobają się surowe zasady odwiedzin w szpitalu w Pszczynie. Wielu utrzymuje, że w innych miastach w Polsce zasady są łagodniejsze. Istotnie, nie we wszystkich szpitalach odwiedziny umożliwia się jedynie osobom zaszczepionym. Jednak krótki czas odwiedzin i ograniczenie wizyt do jednej osoby to standard. Wszyscy odwiedzający są również zobowiązani do przestrzegania reżimu sanitarnego i odwiedzania chorych w godzinach podanych przez szpital.

Szpitale umożliwiają odwiedziny jedynie ze względu na przepisy prawne, które zabraniają całkowitego zakazu odwiedzin.