Mieszkaniec Pszczyny kilka dni temu znalazł się w nieciekawej sytuacji: skradziono mu rower wart około 2 000 zł. Skradziony rower to podwójna strata — pieniędzy i środka transportu, dlatego mężczyzna postanowił zrobić wszystko, by swoją rzecz odzyskać. Wykorzystał w tym celu media społecznościowe i dopiął swego.

Zbiorowe śledztwo w mediach społecznościowych

Mężczyzna, który stracił cenny rower, natychmiast zgłosił sprawę na policję. Adrenalina i żal po stracie roweru nie pozwoliły mu bezczynnie czekać na efekty pracy policji. Informacje o kradzieży rozesłał po internecie za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Użytkownicy internetu po pierwsze lubią zagadki do rozwiązania, a po drugie okazują wyjątkową solidarność w takich sytuacjach. To wystarczyło, by po nitce dotrzeć do kłębka.

Zadanie nie było proste, ponieważ złodziej miał doświadczenie i wiedział, co robić. Według nieoficjalnych informacji poszukiwania trwały 3 dni, a udział w poszukiwaniach wzięło kilku mieszkańców Pszczyny, którzy pomagali nie tylko w sieci, ale również w terenie. Dzięki wytrwałości i wzajemnej pomocy sprawcę udało się zatrzymać. Właściciel roweru odzyskał swój ukochany przedmiot, zanim złodziej zdążył go spieniężyć. Przestępcę przejęła policja, co pozwala mieć nadzieję, że w najbliższym czasie już nikogo nie okradnie.

To nie pierwsza taka historia w Polsce

Złodzieje rowerów trudnią się kradzieżą od początków istnienia tych uwielbianych powszechnie pojazdów. Jeszcze kilka lat temu odzyskanie skradzionego roweru wydawało się niemożliwe — złodzieje działają przecież szybko. Obecnie jednak media społecznościowe są tak obecne w naszym codziennym życiu, że nawet najsprytniejszy złodziej nie zapadnie się pod ziemię. Zwłaszcza jeśli ma przy sobie drogi rower.

Do podobnych zorganizowanych akcji cywilów, określanych często mianem obywatelskich zatrzymań, dochodzi również w innych miastach. W ostatnich miesiącach podobne zdarzenie miało miejsce w gminie Wielgie. Codziennie setki użytkowników internetu ogłasza informacje o skradzionych rowerach. Niestety nie wszystkie udaje się odzyskać. Zdecydowanie jednak szanse na odzyskanie utraconego pojazdu znacznie wzrosły.