Niedawno pisaliśmy o 2-letniej dziewczynce znalezionej w częstochowskim Oknie Życia. Siostry zakonne opiekujące się tym miejscem wyraziły zdziwienie, że w okienku pojawiło się starsze dziecko. Niedługo później na policję zgłosiła się matka dziecka, tłumacząc, że chce córkę z powrotem.


Analiza zdrowia dziewczynki


Naturalną procedurą w przypadku dzieci porzuconych w Oknach Życia, jest dokładne zbadanie stanu zdrowia maleństw i zapewnienie im jak najlepszej opieki. Matki, które zdecydowały się oddać dziecko do Okna Życia, nie ponoszą za swój czyn konsekwencji, chyba że dziecko nosi znamiona krzywdy.

Jak się okazało, podrzucona w ośrodku Caritas dziewczynka ma 2,5 roku, czyli nieco więcej, niż początkowo zakładano. Analiza stanu zdrowia dziecka wykazała, że jest w pełni zdrowe. Ubiór i ogólny wygląd dziewczynki wskazywał również, że jest zadbana i w ostatnim czasie z pewnością nie działa się jej żadna krzywda.

Matka chce odzyskać dziecko — swoje zachowanie tłumaczy załamaniem nerwowym


Niedługo po oddaniu córki do Okna Życia w Częstochowie, matka skontaktowała się z policją, prosząc o pomoc. Swoją wcześniejszą decyzję wytłumaczyła załamaniem nerwowym. Zaznaczamy, że nie wiemy, jaka jest sytuacja rodzinna kobiety i co jest przyczyną jej najwyraźniej złego stanu zdrowia psychicznego. Z tego względu wstrzymamy się od oceny, ponieważ kobieta sama może potrzebować pomocy, a dziecko oddała, chcąc je chronić.

Sąd odmówił oddania dziewczynki z powrotem pod opiekę matki. Dziecko umieszczono tymczasowo w rodzinnym domu dziecka. Nie oznacza to jednak, że córeczka nie wróci już do matki. Sąd tego nie wyklucza, ale najpierw potrzebna jest opinia biegłych sądowych i kuratora. Przed kobietą jest długa droga do odzyskania córki. Sąd musi mieć pewność, że zgoda na powrót dziewczynki do domu będzie decyzją dobrą dla dziecka.

Badanie sytuacji rodzinnej dziewczynki rozpocznie się wkrótce. Warto wspomnieć, że polskie sądy starają się, by dzieci mogły być przy rodzicach. Złe warunki w domu, przeważnie bieda, często sprawiają, że dzieci są zabierane rodzicom, ale zawsze daje się im szansę na odzyskanie pociech. Powód? Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest bycie przy rodzicach. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie dzieje się mu krzywda.

Dopóki sytuacja związana z domem rodzinnej 2-latki znalezionej w Oknie Życia nie zostanie wyjaśniona, dziewczynka pozostanie w domu dziecka. To oznacza również, że nikt nie będzie mógł jej przysposobić.