Za nami koniec roku szkolnego i upalne wakacje. I chociaż mówi się, że ten rok szkolny był zdecydowanie lepszy i spokojniejszy, to wciąż nie wróciliśmy do rzeczywistości sprzed pandemii. Dzisiaj chcieliśmy jednak poruszyć inny temat, a mianowicie kwestię świadectw. Świadectwo z czerwonym paskiem może być powodem do dumy, ale czy świadectwo bez paska jest porażką? Nie!

Oceny nie są wyznacznikiem sukcesu

Wśród rodziców popularne jest przekonanie (a przynajmniej wśród rodziców starszego pokolenia), że same dobre oceny w szkole są wyznacznikiem inteligencji, mądrości i zwiastunem sukcesu w dorosłości. Tymczasem dobre oceny nie świadczą o niczym. To jedynie dowód na to, że uczeń przyswoił sobie dany materiał i był w stanie odtworzyć go na sprawdzianie. Szkoły niestety nie sprawdzają poziomu inteligencji uczniów, a także nie przygotowują ich do życia w dorosłości. Najnowsze badania pokazują również, że najlepsi uczniowie mają często największy problem z dostosowaniem się do wymagań współczesnego świata. Dlaczego? Bo są nauczeni jedynie odtwarzać gotowe treści, są posłuszni, a nie kreatywni i samodzielni, co jest w pracy wymagane.

Jak można pomóc dzieciom w rozwoju?

Oczywiście warto zachęcać dzieci do nauki, ale w kontekście rozwoju. Musimy pokazać dzieciom, że uczenie się nowych rzeczy jest fajne, że geografia, historia, matematyka i biologia kryją w sobie wiele tajemnic, które warto zgłębić. Jednocześnie starajmy się zadbać o to, by uczniowie mieli i czas na naukę i na zabawę. Umiar także jest przecież potrzebny. A jeśli mimo zachęt lub nakazów systematycznej nauki Wasze dzieci przynoszą do domu słabsze oceny, nie załamujcie rąk! To wcale nie oznacza, że dziecko jest głupie lub nie ma szans na dobrą karierę w przyszłości. W dobrym życiu potrzebna jest asertywność, samodzielne myślenie i pewność siebie. Upewnijcie się, że Wasze pociechy mają w sobie te cechy! Dodatkowo pozwólmy dzieciom rozwijać się we własnym tempie i dajmy im szansę na rozwijanie własnych, dziecięcych pasji. Kto wie, w co przerodzą się w przyszłości.