Pierwszy dzień festiwalu literackiego o nazwie „Deszczowa Poezja” zgromadził entuzjastów poezji. Wydarzenie to rozpoczęło się od spotkania z Barbarą Solarską, poetką lokalną, a zakończono je koncertem poezji śpiewanej, który wykonała grupa artystyczna pod kierunkiem Renaty Zborowskiej.

W Pszczynie, dnia 20 października, kawiarnia Cug Cafe była wypełniona do brzegów nie tylko publicznością, ale i niesamowitą poezją. Barbara Solarska, mieszkanka Pszczyny, historyczka oraz autorka wielu lokalnych publikacji, była specjalnym gościem na Festiwalu Deszczowa Poezja. Ona także miała zaszczyt oficjalnie otworzyć całe wydarzenie. Ceremonii otwarcia dokonali wicestarosta Damian Cieszewski wspólnie z Kingą Pławecką-Bratek, szefową Wydziału Promocji starostwa pszczyńskiego, oraz Kubą Pieczką reprezentującym Stowarzyszenie „take tam” im. Artystów Międzywojnia.

Damian Cieszewski, wicestarosta Pszczyny, podkreślał innowacyjność tego pomysłu na popularyzację poezji. „Powiat pszczyński to miejsce, gdzie odbywają się wyjątkowe wydarzenia”, mówił.