W połowie lipca w Pszczynie zorganizowano akcję obejmującą szczepienia bez rejestracji. Inicjatywa spotkała się z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem. W trakcie weekendu zaszczepiło się blisko 250 osób. Czy możemy liczyć na podobne zainteresowanie podczas kolejnych tego typu akcji? Czy szczepionka chroni przed wariantem Delta?

Polacy zachęcani do szczepień

Inicjatywa w Pszczynie nie jest jedyną w Polsce. W związku z niepokojącymi wieściami z Europy o groźnej mutacji koronawirusa i nadchodzącej czwartej fali pojawiło się widmo kolejnego lockdownu. W związku z tym różne instytucje, a także rząd, starają się zachęcić obywateli naszego kraju do przyjęcia pełnej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Specjaliści przekonują, że w ten sposób mamy szansę ochronić się przed czwartą falą koronawirusa. Trzeba przyznać, że ryzyko konieczności wprowadzenia kolejnego lockdownu jest przerażające, gdyż gospodarka w kraju nie jest w najlepszej kondycji i zdecydowanie nie zdążyła się jeszcze pozbierać po 2020 roku.

Pszczyna nie musi obawiać się czwartej fali?

To, jak groźna będzie czwarta fala koronawirusa, zdominowana przez groźny wariant Delta, zależy od wskaźnika szczepień w Polsce. Im mniej osób zaszczepionych w danym regionie, tym większe ryzyko dużej liczby zachorowań z ciężkimi objawami. To główny powód, dla którego tak intensywnie zachęca się Polaków do rejestrowania się na bezpłatne szczepienia.


Warto wspomnieć, że wariant Delta to najnowsza i najsilniejsza jak dotąd mutacja koronawirusa. Delta daje inne objawy od poprzednich mutacji, przez co jeszcze trudniej jest go rozpoznać i zastosować odpowiednie środki lecznicze. Koronawirus Delta atakuje układ pokarmowy.


Mimo że wariant Delta jest uważany za najgroźniejszą mutację koronawirusa, szczepionki zapewniają przed nim skuteczną ochronę. Zaszczepieni albo nie zachorują, albo przejdą chorobę łagodnie. Stąd masowe szczepienia to jedyne rozwiązanie, które w sposób niekrzywdzący nikogo pomoże zatrzymać pandemię. Jeśli mieszkańcy Pszczyna dalej będą się szczepić tak chętnie, jak dotychczas, prawdopodobnie czwarta fala nie będzie tak niebezpieczna.