Z roku na rok rośnie cena energii elektrycznej, ale też gazu czy nawet węgla. Wszystko to przekłada się na fakt, że rachunki każdego z nas są coraz wyższe. Mieszkając w nowoczesnym budownictwie z termomodernizacją, można jednak sporo zaoszczędzić. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda, gdy dany budynek nie jest ocieplony. Dlatego też każdy inwestor, który planuje budowę domu, ale też chce skorzystać z programów oferujących dofinansowania musi posiadać audyt energetyczny.

Czym jest audyt energetyczny? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Często mówi się, że małe rzeczy mają duże znaczenie i rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić. Na pewno należy do tej kategorii audyt energetyczny. Dzięki niemu można uzyskać szereg ważnych informacji, co pozwoli na duże oszczędności. Zacznijmy może od tego, czym jest ów audyt energetyczny. Jest to audyt cieplny, który wykonuje się, by określić jak wygląda energooszczędność budynku. Ale przedstawia się w nim także zakres prac jakie warto wykonać, by osiągnąć jak najniższe rachunki. W audycie można też znaleźć zalecane rozwiązania, które sprawią, że koszty poniesionej inwestycji bardzo szybko się zwrócą. Trzeba jeszcze pamiętać, że konieczne jest wypełnienie karty, którą określa się mianem wyciągu z audytu. W wyciągu znajdują się określone informacje dotyczące choćby powierzchni budynku, ale i kubatury wszystkich pomieszczeń. Do tego należy umieścić informacje na temat sposobów w jaki podgrzewana jest ciepła woda, czy w jaki ogrzewa się dom. W audycie podane są informacje o sprawności systemu centralnego ogrzewania zarówno przed jak i po modernizacji. Należy jeszcze obliczyć zużycie energii GJ i to uwzględniając sprawność informacji, ale też bez uwzględnienia jej. W audycie należy zawrzeć informacje o tym, ile wynosi wskaźnik zużycia energii biorąc pod uwagę powierzchnię ogrzewaną domu. Przeprowadzenie audytu należy zlecić profesjonaliście. Firma budowlana Pszczyna zajmie się nie tylko przeprowadzeniem takiego audytu, ale pracownicy mogą wykonać też wszystkie niezbędne prace.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Inwestor musi przygotować odpowiednie dokumenty, które są niezbędne do wykonania audytu. Przede wszystkim należy posiadać oryginalny projekt budynku. Niezbędna jest też książka obiekty. Aby określić stan techniczny domu, trzeba przeprowadzać przeglądy. Audytor musi otrzymać też informacje o tym jakie są koszty energii ponoszone przez inwestora. Ważne są także informacje na temat warunków zabudowy. Jeżeli obiekt jest pod ochroną konserwatora zabytków taka informacja musi też trafić do audytora. Pamiętajcie, że posiadając audyt energetyczny możecie zaplanować cały proces modernizacji, który dotyczy zarówno sposobu ogrzewania, ale też docieplania ścian, dachu czy podłóg. Możecie też starać się o dofinansowanie z jednego z licznych programów czy kredytów. Warto więc zlecić audyt przedsiębiorstwu budowlanemu z Pszczyny.

Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja pozwala na osiągnięcie skutecznych oszczędności. Rzeczywiście inwestycja poniesiona przy odpowiednio wykonanych pracach szybko się zwraca. Termomodernizacja sprawia, że koszty ponoszone za ogrzewanie są niższe, podobnie jak zużycie energii, a do tego wszystkiego jeszcze budynek staje się bardziej ekologiczny. Audyt energetyczny powinni zlecać nie tylko inwestorzy prywatni, ale też firmy. Kosztu uzależnione są od typu budynku. Najtańszy jest audyt energetyczny dla domów jednorodzinnych zaś najdroższy dla budynków z grupy III, które posiadają kotłownie wbudowaną. W takim przypadku modernizację trzeba rozpatrywać w przeprowadzonym audycie budynku.