Mieszkańcy Pszczyny mają powód do dumy. Zdolne, młode dziewczęta, tworzące utalentowany zespół mażoretek, zostały docenione w Mistrzostwach Polski, gdzie zajęły pierwsze miejsce. Kim w ogóle są mażoretki i dlaczego zasługują na uznanie? Zapraszamy do czytania!

Co robią mażoretki?

Zapewne kojarzycie popularne w amerykańskich filmach sceny festiwali. Widać na nich maszerującą grupę galowo ubranej orkiestry, a zaraz za nią zwykle maszerują dziewczęta ubrane w charakterystyczne, ozdobne stroje, a w rękach trzymają pompony, którymi machają w takt muzyki. W pierwszym odruchu dziewczęta te można wciąż za odświętnie ubrane czirliderki, ale w rzeczywistości są to właśnie mażoretki.

Jak się okazuje, mażoretki prężnie działają również w Polsce. Co więcej, biorą udział w ogólnokrajowych konkursach. To właśnie jeden z nich wygrały mażoretki z Pszczyny. Warto również pochylić się nad obco brzmiącą nazwą. Mażoretki to słowo w oryginale pochodzące z języka francuskiego (majorette). Oznacza dokładnie to, czym mażoretki są: dziewczętami ubranymi w paradne stroje, wykonującymi skompilowane układy choreograficzne w rytm orkiestrowej muzyki.

Pszczyńskie mażoretki nie mają sobie równych!

Nastolatki aktywnie działające jako pszczyńskie mażoretki, włożyły w swój występ mnóstwo pracy. Mistrzostwa Polski były bowiem debiutem dziewcząt, jeśli chodzi o tak zaszczytny konkurs. Przepustkę na udział w Mistrzostwach mażoretki otrzymały dzięki zwycięstwu w konkursie Okręgu Południowo-Zachodniego Związku Sportowego, który organizował lokalne Mistrzostwa Mażoretek. Co ciekawe, liderką mażoretek z Pszczyny jest nastolatka, która brała również udział w wyborach Miss Śląska Nastolatek, gdzie otrzymała przepustkę do konkursu Miss Polski. Dobra passa zdecydowanie trzyma się tej dziewczyny!

Mażoretki z Pszczyny mają za sobą wiele miesięcy pracy i stresu związanego z prestiżowym konkursem. Mimo to zaliczyły debiut wzorowo, przywożąc do miasta złoty medal. To doskonale pokazuje, że pasja jest rzeczą wspaniałą, a sukces nagrodą za ciężką, sportową pracę. Mażoretkom serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery!