Kilka tygodni temu do dyspozycji mieszkańców województwa śląskiego oddano darmową aplikację InfoSMOG-Med. Każdy, kto zainstaluje sobie aplikację na telefonie, będzie mieć dostęp do najnowszych danych z zakresu zanieczyszczenia powietrza. Tym sposobem inicjatorzy przedsięwzięcia chcą ograniczyć umieralność z powodu smogu. My zastanawiamy się, czy jest to możliwe.

Alert smogowy: jak możemy wykorzystać tę wiedzę?

Aplikacja dostarcza odbiorcom szczegółowych informacji na temat jakości powietrza w najbliższej okolicy. Dzięki temu mogą zorganizować sobie dzień w taki sposób, by w dniach alertu spędzać jak najmniej czasu na (NIE) świeżym powietrzu.

Niestety nie każdy ma taką możliwość. Wszyscy jesteśmy związani pewnymi zobowiązaniami zawodowymi i pracodawcy z pewnością nie pozwolą na dodatkowe wolne z powodu obecności smogu w powietrzu. Osoby, które pracują na świeżym powietrzu, są więc w sytuacji bez wyjścia.

Na szczęście są również inne sposoby radzenia sobie ze smogiem, a jednym z nich są specjalne maseczki antysmogowe. W przypadku alertu warto sobie taką maseczkę założyć. W dobie koronawirusa nie trzeba się martwić o maseczkę na twarzy: nikt nie będzie zdziwiony takim widokiem.

Smog to poważne zagrożenie dla zdrowia

Aplikacja InfoSMOG-Med to jeden ze sposobów zapobiegania wysokiej śmiertelności spowodowanej chorobami, które smog wywołuje. Ze względu na to, że województwo śląskie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Polsce, warto o siebie zadbać. Aplikacja istotnie może okazać się pomocna, ale jej skuteczność zależy od naszego działania. Sama świadomość obecności smogu w powietrzu nic przecież nie da.

Warto zadbać o odpowiednią dietę, a także duże ilości roślin w mieszkaniu. Zaleca się również częste wietrzenie pomieszczeń w domu, gdyż smog ma tendencje do zalegania w budynkach.

Polecamy wypróbowanie darmowej aplikacji, która może stać się świetną motywacją do dbania o własne zdrowie.