19 sierpnia w Pszczynie odbyła się sesja Rady Miejskiej. Podczas spotkania przegłosowano bardzo ciekawy pomysł, jakim jest zwolnienie pewnej części właścicieli domów jednorodzinnych z podatku od nieruchomości. Kto ma szansę na ulgę? Właściciele posesji, które są ogrzewane przez ekologiczne źródła ciepła. Więcej szczegółów w tekście.


Dodatkowa zachęta do inwestowania w ekologiczne źródła energii


Zmiany klimatyczne zachęciły samorządy do większej dbałości o środowisko naturalne. Inicjatywa wyszła również od władz kraju, a podobną tendencję można zauważyć również w innych państwach Europy. Ocieplenie klimatu jest faktem, zniszczenie Ziemi działalnością człowieka także jest faktem, ale jeśli chodzi o metody walki z tymi zjawiskami, to jest to dobry temat do dyskusji.
Tym razem jednak skupimy się jedynie na nowej propozycji pszczyńskiej Rady Miejskiej. Ulga związana ze zwolnieniem od podatku będzie przyznawana raz na dwa lata. Kto może z niej skorzystać? Domy jednorodzinne, które spełniają określone warunki, które wymienimy poniżej. Warunkiem otrzymania ulgi jest spełnienie 1 z nich.

  • W dniu 1 stycznia 2021 budynki wykorzystywały już ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompa ciepła, podłączenie do sieci ciepłowniczej, fotowoltaika, kotły zgazowujące drewno.
  • Po 1 stycznia 2021 dokonano wymiany nieekologicznego źródła ciepła na nowe, ekologiczne.
  • Jeśli budowa nowego, ekologicznego źródła ciepła została zakończona po 1 stycznia 2021, także można starać się o zwolnienie z podatku.

Uchwałę zaproponowano już w listopadzie 2020 roku, jednak dopiero teraz udało się ją wprowadzić w życie.

Dyskryminacja mieszkańców bloków?


Nowa ustawa zyskała duże poparcie i została ogólnie przyjęta z entuzjazmem. Pomysł nie spodobał się jednak mieszkańcom bloków, którzy czują się dyskryminowani. W zestawieniu ekologicznych źródeł ciepła pojawił się przecież gaz, a wiele bloków w Pszczynie korzysta z gazu jako źródła ciepła. Dlaczego więc dla nich nie ma ulgi podatkowej? Na to pytanie, jak dotąd, nie odpowiedziano.