Ogłoszono, że począwszy od 1 lipca tego roku, podróżowanie komunikacją miejską w Pszczynie nie będzie obciążone żadnymi kosztami. Będzie to możliwe dzięki inicjatywie miejscowego Urzędu Miejskiego, który właśnie ogłosił przetarg na nowego przewoźnika.

Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, wyjaśnił motywy tej decyzji. Powiedział, że po wielu analizach zdecydowano się oferować bezpłatne usługi transportowe dla tutejszych mieszkańców, korzystających z autobusów należących do Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej. Podkreślił również, iż głównym celem jest skłonienie jak największej liczby osób do zrezygnowania z używania prywatnych samochodów na rzecz publicznego transportu.

Obecnie, gmina zapewnia funkcjonowanie pięciu linii autobusowych oznaczonych literami od A do F. Dzięki temu mieszkańcy pszczyńskich wsi mają zapewnioną bezpośrednią komunikację z centrum miasta, a dodatkowo umożliwia to połączenia między poszczególnymi osiedlami.

Nie jest też tajemnicą, że Pszczyńska Komunikacja Gminna, która została uruchomiona w 2018 roku, miała swoje trudne chwile. Burmistrz Skrobol przypomina o czasach, gdy pierwsze autobusy poruszały się bez pasażerów. Trudności pojawiły się także podczas pandemii. Mimo to, zauważył burmistrz, z biegiem czasu coraz więcej mieszkańców decydowało się na korzystanie z tej formy transportu. W 2023 roku sprzedano ponad 155 tys. jednorazowych biletów oraz 2292 biletów miesięcznych.