Przenosimy się do Szczyrku, a konkretniej do kościoła luterańskiego w tej miejscowości. Jedno z niedzielnych nabożeństw było inne niż wszystkie. Maleńki kościół był wypełniony po brzegi dziećmi, które po nabożeństwie otrzymały piłki do siatkówki. W ten sposób ksiądz Jan Byrt zachęca dzieci do sportu.

Niekonwencjonalne działania luterańskiego księdza

Można powiedzieć, że ks. Jan Byrt to duchowny z powołania. To człowiek, który dostosowuje metody głoszenia słowa Bożego do dzisiejszych standardów. Wyobraźni mu nie brakuje, a jego starania członkowie parafii doceniali już wielokrotnie. Ostatni pomysł duchownego, tak zwany Apel o Piłki, spotkał się z odpowiedzią samego prezydenta RP — Andrzeja Dudy.

Piłka siatkowa jako symbol parafii

Odkąd ksiądz ogłosił, że zbiera piłki do siatkówki dla dzieci, minęły dwa miesiące. W tym czasie udało się uzbierać aż 100 egzemplarzy. Inspiracją dla księdza były Mistrzostwa Europy w Siatkówce, a na jego apel odpowiedzieli sportowcy, prezydent i członkowie parafii.

Według duchownego sporty drużynowe przypominają parafię. W drużynie każdy ma określone zdolności i każdy jest potrzebny, by wygrać mecz. Z kolei w parafii każdy może wygrać, bo Bóg nikogo nie odrzuca. To ciekawe słowa, które niosą za sobą coś więcej niż wartość religijną. Zachęcają dzieci, by się starały i by doceniały samych siebie. A takich przekazów dzieciaki otrzymują niewiele.

Ks. Jan Byrt wielokrotnie podkreślał, że zachęca dzieci do wychodzenia z domu i spotykania się z rówieśnikami. Razem z innymi parafianami stara się również zachęcić dzieci do aktywności sportowej.

Trzeba przyznać, że duchowny z luterańskiej parafii w Szczyrku ma bardzo współczesne podejście do religijności i do ludzkiego szczęścia. Jak to się mówi: w zdrowym ciele, zdrowy duch! My również zachęcamy Was do dbania o swoje ciało i o swojego ducha, bo to podstawa udanego życia.

W swoim CV ksiądz może wpisać takie atrakcje jak rozdawanie biblii na stokach narciarskich, darmowa nauka angielskiego dla dzieci (przez gości z zagranicy), wręczanie dzieciom rowerów i tym podobne akcje, które są ciekawe, czasami zabawne, ale przede wszystkim naprawdę korzystne — zarówno z punktu widzenia wiary, jak i codziennego życia.