Okno Życia jest rozwiązaniem, które ma na celu ratowanie życia niechcianym noworodkom. Do Okna Życia swoje dziecko może oddać każda kobieta, które nie może lub nie chce wychowywać potomka. Dziecko znalezione w Oknie Życia ma szansę na normalne życie w kochającej rodzinie zastępczej.

Okno Życia w Częstochowie: znaleziona 2-letnia dziewczynka

Okno Życia jest dedykowane przede wszystkim noworodkom. W ten sposób kobiety mogą anonimowo oddawać maleństwa, bez ponoszenia konsekwencji. Tym samym dziecko ma szansę na uniknięcie tragicznego losu wychowywania się w patologicznej rodzinie lub przy rodzicach, którzy go nie chcą. Z reguły w Oknach Życia nie pojawiają się starsze dzieci. W związku z tym siostry zakonne pracujące przy Oknie Życia im bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie nie kryły zaskoczenia, kiedy w specjalnym miejscu zobaczyły 2-letnią dziewczynkę. Obok dziecka znajdowała się jedynie karteczka z imieniem.

Dziewczynkę przewieziono na badania do szpitala. Według oficjalnych informacji dziecko czuje się dobrze. Otrzyma odpowiednią opiekę i ma szansę na adopcję.

Kontrowersje związane z Oknami Życia

Pierwsze Okno Życia pojawiło się w Polsce w 2006 roku. W latach 2006-2012 liczba okien ratujących dzieciom życie wzrosła do 61. Dotychczas Okna Życia uratowały ponad setkę dzieci. Mimo tego inicjatywa nie spodobała się Komitetowi Praw Dziecka ONZ. Argumentem było naruszenie Konwencji o prawach dziecka. Konkretnie chodzi o prawo do tożsamości. Dzieci są porzucane w Oknach Życia anonimowo, w związku z tym nie mają szansy poznać swojego pochodzenia. Czy prawo do tożsamości można uważać za istotniejsze niż prawo do życia? Według niektórych najwyraźniej tak.

Na szczęście Okna Życia nadal funkcjonują w Polsce. W miejscu znalezienia 2-letniej dziewczynki w Częstochowie dotychczas podrzucono szóstkę dzieci. Pozostaje pytanie, co by się z nimi stało, gdyby nie anonimowe Okno Życia? Chociaż nie jest to rozwiązanie idealne, to jednak dzieci zostają umieszczone w bezpiecznym, ogrzewanym miejscu i dostają szansę na normalne życie.